A SCOLARI cég káltal gyártott trágyamozgató berendezések azzal segítik elő a komposztálás folyamatát, hogy rendszeresen átmozgatják a trágyát.
A SCOLARI cég két fajta trágyamozgató berendezés gyárt:
MR - egyfolyosós trágyamozgató
MRU - dupla folyosós trágyamozgató
Egy út felett mozog.
Folyamatosan vagy szakaszosan működtethető.
Emberi beavatkozás: csak betárolásnál, vagy automatizált be- és kitárolás esetén csupán az üzemi ciklust kell elindítani.
Az alapanyag belépése az épület elején, a késztermék kilépése az épület végén történik.
1. ábra: A berendezés anyagmozgatás közben.
2. ábra: A berendezés hátramenetben.
Teljesítményadatok:
modell: MR6-1100
naponta betárolható mennyiség: 14 m3
Két folyosó felett képes mozogni (mindkét folyosón azonos irányban), automatikusan áthelyezi a mozgató berendezést, folyamatos működésre képes.
Alapanyag betárolás az egyik végen, kész anyag kitárolás a másik végén kialakított, megfelelő járaton keresztül.
Folyamatosan vagy szakaszosan működtethető. Emberi beavatkozás: csak betárolásnál, vagy automatizált be- és kitárolás esetén csupán a munkaciklust kell elindítani.
A – alapanyag belépése
B – késztermék kilépése
1. ábra: A berendezés anyagmozgatás közben.
2. ábra: A berendezés hátramenetben.
Teljesítményadatok:
modell: MR6U-1100
naponta betárolható mennyiség: 28 m3
Az ömlesztett végtermék máris felhasználható, vagy pelletálható, zsákokba tölthető, a kereskedelmi forgalomban is értékesíthető.
Cikk: SCOLARI trágyakomposztáló berendezéssel gyártott zsákos komposzt
A gépek önállóan is kaphatók, de az MJF Kft. vállalja a komposztáló berendezések komplett kivitelezését, az épület kialakításától kezdve a zsákolásig.
Berendezéseink az MVH Gépkatalógusban szerepelnek.
A talaj természetes megújításának ősi módszere a komposzt felhasználása. A természetben a szerves anyagoknak ez az érési folyamata spontán módon megy végbe, biztosítja a tápanyagok körforgását.
Az ember (PLC) által irányított komposztálási folyamat abban különbözik ettől, hogy gyorsabban megy végbe, jelentős mértékű, kontrollált hőtermelés, hőmérséklet mellett, optimális feltételek teremtve a lebomlást elősegítő mikroszervezeteknek.
A folyamat két fázisra bontható: aktív, vagy hőtermelő és érlelési, vagy humuszképződési fázis.
- Az aktív, vagy hőtermelő fázisban egy bizonyos baktériumflóra lebontja azokat a könnyebben lebomló szerves anyagokat (cukrokat, szerves savakat, aminosavakat, stb.), ami egyrészről jelentős oxigén-felhasználással jár, másrészről széndioxid szabadul fel, és hő formájában nagy mennyiségű energia.
Ekkor a szerves anyag hőmérséklete felmelegszik 50, sőt 65 °C fokra is, ami hosszabb időn át fennmarad. Így elpusztulnak a patogén kórokozók és a gyommagvak. Ennek a szakasznak az hossza függ a lebontandó szerves anyag összetételétől és az alkalmazott technológiától. - Ezt követi egy hosszabb érlelési, vagy humuszképződési fázis, amikor is az összetettebb és ellenállóbb szerves molekulák (cellulóz, lignin, stb.) bomlanak le.
Az érlelési folyamat hossza a kívánt végterméktől függően is változhat.
Fizikai hatások: javítja és stabilizálja a talaj fizikai állapotát, vagyis porozitását, vízvisszatartó képességét. Az agyagos, kötött talajok levegőzöttebbek lesznek, könnyebben megművelhetővé válnak, a homokos talajok vízvisszatartó képessége pedig javul.
Kémiai hatások: kiváló tápanyagforrás.
Biológiai hatások: javítja a talaj mikroflóráját, a mikro- és mezofaunáját, összekapcsolva a biológiai lebomlási és az újraépülési folyamatokat.